Juba ammusest ajast on teada vanasõna: “Kaua tehtud kaunikene”. Kindlasti olid selle aja inimestel omad põhjused, millest selline vanasõna on tekkinud. Praeguse aja pulmi silmas pidades tasub kindlasti seda vanasõna meeles pidada, kuna see aitab ära hoida palju segadust ja mõttetut kiirustamist enne pulmi.

Klassikaline soovitus on, et pulmi peaks hakkama organiseerima ca 6 kuud ette. Kui arvestada pika perioodi, siis võiks pulmapidu hakata planeerima isegi aasta ette. Põhjus väga lihtne: suurem osa inimesi korraldab pulmad suvel ja ka suurem osa inimesi puhkab suvel. Siit tulebki väikene vastuolu, mida kannataks ära hoida organiseerimise varasema alustamisega.

Täiesti põhjendatud on küsimus, et kas aasta jagu ette teatatud pulmapidu ei kipu ununema!? Maailmapraktikas kasutatakse kahe kutse saatmise põhimõtet. Kohe peale kuupäeva fikseerimist saadetakse kõikidele külalistele laiali eelkutse.

Eelkutse meenutab nii kujunduselt kui mõõtudelt rohkem postkaarti ja tema sisu on umbes järgmine:  

                      Palun reseveerige üks ilus päev, et saaksite

                               osa võtta Meie abielu registreerimisest

                             ja sellele järgnevast pulmapeost 27. juulil 

                                                  2007.a. Haapsalus.

Eelkutse kõige olulisemateks eesmärkideks on:

jätaksite külalistele võimaluse oma suve ise planeerida ja ei seaks neid lihtsalt fakti ette.

tõstaks reaalselt võimalust, et pulma saabuvad kõik kutsutud külalised.

Põhikutse saadaksite umbes 3 kuud enne pulmapidu ja see oleks juba konkreetsem ning sisaldaks täpset informatsiooni registreerimise alguse ja kõigi muude pulmapidu puudutavate nüansside kohta.

Varakult planeeritud pulmapeo eelisteks on ka see, et saate valida täpselt selle peopaiga, mida hing ihaldab ja selle esineja, keda olete alati oma pulma mängima soovinud.

Kõige raskem on kindlasti peopaigaga, kui Teil mõlgub meeles mõni konkreetne mõis või muu peenem koht.  Suvel on ju kahjuks ainult 12 nädalalõppu.

Pulmakalender:

9-12 kuud enne pulmi..., tuleks teatada kihlusest oma lähedastele ja   tuttavatele, oleks vaja paika panna pulmapäev, tuleks teha selgeks, kes mille eest vastutab. Välja tuleb mõelda pulma stiil, broneerida tuleks peokoht ja panna paika kellaaeg, ning otsutada kutsutavate külaliste arv. Oluline on valida tseremooniapaik ja ametnik..., kas kiriklik või ilmalik, kirikliku laulatuse puhul on vaja osaleda leerikoolis. Oleks vaja ühildada pruudi külaliste nimekiri peiu omaga, ning koguda aadresse ja kontakte, kindlasti oleks vaja otsustada, kas pulma kutsustakse lapsi. Välja tuleks valida sobiv pulmavanem (pulmaema-pulmaisa) ja pulmafotograaf, tuleks valida või tellida pruutkleit ning peaehe, võiks luua kindel süsteem kokkulepetest ja tehtud kulutustest. Koduste tseremoonia puhul tuleb mõelda dekoratsioonid. 

 6-9 kuud enne pulmi...., tuleks välja mõelda riietus-kleidid, kingad, ehted pruutneitsile, valida tuleks lilleneiud ja sõrmusekandja. Tuleks otsida ja broneerida pulmapeo bänd või DJ, tuleks hakkata paika panema pulmapeo toitlustust.  Välja tuleks valida florist, alustada võiks mesinädalate planeerimisega, kleidiproovide ajad võiks paika panna.

4-6 kuud enne pulmi..., tuleks lõplikult täpsustada ja paika panna külaliste nimekiri, alustada pulmakingituste ostmist tulevasele abikaasale ja vanematele, peaks valima välja ja tellima pulmakutsed, pulmalehed, koha ja tänukaardid, kutsed tuleks lasta trükkida. Hea aeg paika panna poissmeeste ja tüdrukute õhtu ajad, tuleks mõtlema hakata kuidas majutada kaugeid pulmakülalisi. Osta tuleks pulmakingad, ehted ja lisandid, alustada võiks pulmakingade sissekäimist ja ette võiks võtta tantsukursused (noorpaari avavalss). Tuleks broneerida sobiv pulmavanem ja broneerida vajalik renditehnika.

2-4 kuud enne pulmi...,  tuleks saata  pulmakülalistele pulmakutsed, ettesaadetud kingituste puhul tuleks saata tänukaardid. Valida tuleks kontiiter ja tellida pulmatort, ka floristilt  tuleks tellida lilled ja pruudikimp, tellida võiks pulmadekoratsioonid. Paberimajandus vajab tähelepanu(avaldus, dokumendid ja riigilõiv). Broneerida tuleks pulmaauto ja transport, abielusõrmused tuleks välja valida ja ära osta.

 6-8 nädalat enne pulmi..., tuleks broneerida juuksur ja jumestaja, ning panna aeg ka proovisoengu ja meigi jaoks, broneerida võiks vajalikud iluteenused, nagu solaarium ja maniküür. Ära tuleks osta sõrmusepadi, toostiklaasid, eluküünal, külalisteraamat ja kingitused, isiklikku pulmavande puhul tuleks kirjutada tõotus ja seda harjutada.

Pulmaeelsed nädalad..., toitlustajat tuleks informeerida lõplikust külaliste arvust, tuleks tuua endale pulmariided ja veenduda, et kõik on korras. Tuleb leida keegi, kes pulmapäeval kõik vajalikud esemed ja nipsasjad kohale toob, pruutneitsid, peiupoisid ja teisi abilisi tuleks teavitada täpsest pulmaprogrammist, tuleks leppida kokku, kes renditud esemeid õigeks ajaks tagasi viib, kontrollimiseks tuleb üle helistada kõik teenusepakkujad. Kinnitada tuleks majutus ja pulmareisi broneering (juhul kui mesinädalasteks valitakse reis) pakkida tuleks reisiks vajalik kohver ja valmis panna isiku tõendav dokument Pass või  ID kaart, oleks kindlasti vaja ära tuua reisidokumendid.

Pulmapäeval..., tuleb süüa hommikul korralikult, järgida täpset ajakava, nautida elu tähtsamat päeva.

 

Pulmatraditsioonid!

Kingitused teineteisele, pruut ja peigmees võivad teineteisele teha kingitusi. Peigmehe traditsionaalne kink on mõrsjakimp. Peigmehele on pulmatraditsoonis  ehitud pruut.

Pruudi  neiupõlve ära saatmine, kõige levinum on nime uputamine veekogu ääres, aga ka väga sageli kasutatakse, selliseid võimalusi, nagu näiteks raketiga, tuvidega või õhupallidega õhku laskmist, pärjaga allavett, maa sisse kaevamist, kuhu istutatakse puu peale või põletamist. Uputamine või lendu laskmise paberile kirjutab pruut oma perekonnanime, ning ülejäänud tekst on kõik vabalt valitav vastavalt pruudi kirjanduslikule soonele. Kindlasti peaks seal kinnitama, et ei ütle ise, ega lase kellelgi teisel oma vana nime kohta pahasti öelda ja ka kinnitus, et hoiate ja kannate uut nime auga.

Südamete lukku panemine, silla külge pannakse tabalukk, mis keeratakse lukku pruudi ja peigmehe poolt.Vana traditsiooni järgi saab peale luku kinni panemist pruut noorikuks ja peigmees noormeheks, südamete luku panemine tähendab ka seda, et olete igavesti ühendatud üksteisega ja seda  ei saa mitte keegi lahutada.

 

Kurepesa külastamine, kurg  teadupärast peaks lapsi tooma ja kurepesa all käiakse tellimust sisse andmas. Iva on selles, et valge pael tuleb siduda ümber posti alt ülesse võimalikult kõrgele, et Teie tellimus võetakse enne teiste omasid ja lapsi tuleb nii palju, kui palju tiire on pael keeratud ümberposti.

 

Pulmavalss süboliseerib noorpaari sobivust ja kooskõla- kumb juhib, kuidas allutakse juhtimisele, kumb kipub domineerima. Väidetatakse, et tantsupõrandal sobimine näitab häid suhteid, Pulmavalssi tantsib pruutpaar esimese salmi üksi.